Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

INSAD-Prusy Sp. z o.o.

Prusy 8/4, 96-130 Głuchów, woj. Łódzkie
telefon: 607 246 474
www.insadprusy.pl
INSAD-Prusy Sp. z o.o.

INFORMACJE O SZKÓŁCE

INSAD Gospodarstwo Sadowniczo-Szkółkarskie jest firmą powstałą w wyniku przekształceń własnościowych w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym w Prusach koło Skierniewic.

Formalnie więc istniejemy od 1995 roku ale nasze doświadczenia są znacznie dłuższe. Owoce uprawiamy od lat pięćdziesiątych, a materiał szkółkarski od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. I to są nasze podstawowe kierunki działalności prowadzonej na 164 ha.

W produkcji owoców wykorzystujemy w znacznym stopniu mechanizację i najnowsze technologie przechowania i przygotowania. Jako jedni z pierwszych w Polsce zastosowaliśmy chłodnie ULO. Uprawy w sadach staramy się prowadzić z uwzględnieniem specyfiki danej odmiany, podkładki oraz stanowiska. Wśród produkowanych gatunków prym wiodą jabłka, następnie gruszki i czereśnie, w mniejszym stopniu śliwki i wiśnie.

Doświadczenia zdobyte w produkcji owoców wykorzystujemy przy produkcji materiału szkółkarskiego, który w większości jest odwirusowany i kwalifikowany. Produkujemy zarówno podkładki jak i drzewka – jabłonie, grusze, czereśnie, wiśnie. Jako jedni z pierwszych wprowadzaliśmy na rynek takie odmiany jak Ligol®, Gala Must™, Alwa. Naszą odmianą jest Mutsu NK (razem ze szkółką Andrzej i Szymon Nowakowscy), Elpin® oraz morela Heja®. Jako nieliczni w Polsce posiadamy licencję na rozmnażanie odmiany Red Jonaprince® oraz wyłączność na sprzedaż oczek odmiany Ligol®.